موتور ژنراتورها می‌توانند از ۱ تا ۲۰ کیلوولت آمپر (KVA) برای منازل، فروشگاه‌ها، ادارات کوچک و تا (۲۰۰۰KVA/2MVA) قابل استفاده برای مجتمع‌های اداری بزرگ و کارخانه‌ها برق تولید کنند. ژنراتورها در توانهای مختلف را می‌توان درون یک اطاقک ایزوله قابل حمل قرار داد. این اتاقک که نقش اصلی آن کاهش صدای ژنراتور می‌باشد را در اصطلاح «کانوپی سایلنت» گویند. ژنراتورهای ۵ مگاوات برای ایستگاه‌های کوچک تولید برق استفاده می‌شوند و برای این منظور می‌توان از چندین دستگاه ژنراتور استفاده کرد. ژنراتورها در سایزهای بزرگتر به صورت مجزا به محل نصب حمل شده و در آنجا مونتاژ و تجهیزات فرعی به آن‌ها اضافه می‌شود.
دیزل ژنراتور کامینز کوچک تا ۲۵۰ کیلو ولت‌آمپر نه تنها برای تولید برق اضطراری بلکه به جهت تأمین برق مورد نیاز به صورت مستمر یا در زمان اوج مصرف یا حتی در زمانی که کمبود ژنراتورهای بزرگتر حس می‌شود استفاده می‌شوند. دیزل ژنراتورهای شرکت ولوو با تنوع نوع موتور در ۴ دسته ۵، ۷، ۱۳ و ۱۶ لیتری نیز می‌توانند تا ۸۰۰ کیلو ولت‌آمپر نیاز مشتریان خود را فراهم سازد.
کشتی‌ها و بسیاری از وسائل نقلیه بزرگ زمینی مانند قطارها نیز از دیزل ژنراتور نه فقط برای تأمین برق روشنایی بلکه برای تأمین نیروی محرکه مورد نیاز خود استفاده می‌کنند. به وسیله نیروی محرکه برقی می‌توان حرکت یکنواخت و قدرتمندتری علاوه بر استفاده مناسب تر از فضا داشت. محرکه‌های برقی قبل از جنگ جهانی اول در کشتی‌ها مورد استفاده قرار گرفتند و در طول جنگ جهانی دوم به تکامل رسیدند.
دستگاه‌های تولید برق بر اساس ظرفیت تولید نرمال تا ماکزیمم و بر اساس قدرت تولیدی و به کیلووات طبقه‌بندی و نامگذاری شده و با توجه به نوع مصرف آن برای تولید برق مستمر یا اضطراری انتخاب می‌شوند.
تابلو برق دستی دیزل ژنراتور ساده ترین نوع در تابلو ها ، تابلو دستی می باشد.این نوع تابلو ها معمولا دارای گیج های نمایش دهنده آنالوگ می باشد.  تابلو کنترل کننده دیزل ژنراتور مجهز به برد کنترل PLC با مارک های مختلف جهت نشان دادن و کنترل کردن میزان سطح آب رادیاتور، میزان فشار روغن، میزان دمای آب و روغن، میزان دور دیزل و …، مجهز به کلید اتوماتیک متناسب با آمپر خروجی ژنراتور جهت قطع کردن برق ژنراتور در مواقعی که آمپر بیش از حد استفاده می شود است.و همچنین این تابلو برق ساخته شده از اسکلت الکترو استاتیک بارنگ کوره ای و مینیاتورهای مرغوب و نشان گر ساعات کار دیزل و … است.