تابلو بانک خازنی

در دنیای امروزی استفاده از موتورهای القایی، ترانس ها، چوک ها و در کل سیم پیچ ها در تابلو برق صنعتی بسیار زیاد و رایج شده است. سیم پیچ ها دارای توان اکتیو (فعال) و راکتیو (غیرفعال) می باشند.

اکثر بارها در صنعت، از جمله الکتروموتورها و ترانس ها و همچنین کوره های القایی دارای خاصیت سلفی هستند. این مورد باعث ایجاد توان راکتیو در مدار می شود که غیر واقعی است. به این معنی که موتور از آن مصرف نمی کند، بلکه صرفا از شبکه گرفته و به آن بر میگردد. این عمل باعث افزایش تبادل جریان و در نتیجه آسیب رسیدن به سیم ها می شود. از تابلو بانک خازنی برای کنترل توان راکتیو استفاده می شود.

انواع تابلو بانک خازنی

دو نوع بانک خازنی برای فرآیند جبران‌سازی وجود دارد که شامل بانک خازنی ثابت و اتوماتیک است.

بانک خازنی ثابت

بانک خازنی ثابت را می توان به طور مستقیم به کلید زیر الکتروموتورها متصل نمود؛ یا می توان با استفاده از یک حفاظت کلید فیوز در شبکه ورودی برق مجموعه، به صورت دستی خازن را از مدار خارج کرد.

بانک خازنی اتوماتیک

در صورتی که بانک خازنی از نوع اتوماتیک باشد باید متناسب با مصرف کننده ها، پله بندی را قرار داده و خازن را از طریق فرمان رگولاتور به کنتاکتورهای خازنی وارد مدار کرد.

کاربرد تابلو بانک خازنی

از کاربردهای تابلو بانک خازنی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • اصلاح ضریب قدرت
 • مقابله با اثرات منفی سلف
 • کاهش افت ولتاژ
 • گرفتن توان راکتیو

کاربردهای بانک خازنی در صنعت فراوان می باشد، به این دلیل که بیشتر انرژی موجود در صنعت از نوع موتوری است و سبب ایجاد مواردی همچون افزایش جریان و افزایش مقطع کابل و سیم ها می شود و از این رو برای کم کردن این مشکلات بهترین گزینه، تابلو بانک خازنی در مدار می باشد.

بهبود ضریب توان یکی دیگر از موارد و دلایل استفاده از تابلو خازنی است. این تابلو ها به دلیل داشتن قابلیت تنظیم و ثابت نگه داشتن ولتاژ، می توانند از آسیب و خسارت به دستگاه ها و تجهیزات صنعتی جلوگیری کنند.

کاربرد-تابلو-بانک-خازنی
اجزای تابلو بانک خازنی

اجزای تشکیل دهنده تابلو بانک خازنی

اجزای مهمی که در یک تابلو بانک خازنی استفاده می شوند عبارتند از:

 •  خازن
 • فیوز
 • ترانس
 • رگولاتور خازنی
 • کنتاکتور خازنی
 • کلید اصلی

رگولاتور خازنی در مدار نقش اندازه گیری خودکار خازن را دارد و مطابق با توان شبکه و ضریب توان مورد نیاز، به صورت اتوماتیک خازن را وارد سیستم می کند. در کنار این موارد فیوزها، برای حفاظت از خازن ها استفاده می شوند و ترانس ها نیز به منظور نمونه گیری از میزان جریان شینه ها در هر فاز، به کار می روند.

طراحی تابلو بانک خازنی

طراحی تابلوهای بانک خازنی پیچیده نبوده و تقریبا ساختار یکسانی را دارند. در طراحی تابلو بانک خازنی این نکته را باید به یاد داشته باشیم که توجه به محاسبات و انتخاب صحیح تجهیزات بسیار مهم می باشد.به طور مثال با محاسبه دقیق ظرفیت کل خازن ها و انتخاب رنج مناسب تجهیزات حفاظتی و کنتاکتورها می توان یک بانک خازن مناسب و خوب ساخت.

ساخت تابلو بانک خازنی

در حالت کلی پروسه ساخت تابلو بانک خازنی در تاسیسات را می توان به بخش های زیر تقسیم کرد.

 • انتخاب روش جبران سازی
 • محاسبه ضریب توان و خازن مورد نیاز
 • مشخصات تجهیزات و طراحی نقشه
 • مونتاژ تابلو بانک خازنی
 • نصب، راه اندازی و رفع اشکال تابلو

نحوه تعیین ضریب توان در تابلو بانک خازنی به روش های زیر می باشد:

 1. استفاده از دستگاه مخصوص ضریب توان سنج
 2. بررسی کنتور برق و تقسیم توان راکتیو به توان اکتیو
 3. شمارش دورهای کنتور برق (شمارش تعداد دور کنتور در یک بازه زمانی مشخص و محاسبه ضریب توان به کمک عدد ثابت کنتور)
ساخت تابلو بانک خازنی
ویژگی-های-خازن-مناسب-بانک-خازنی

ویژگی های خازن ایده آل برای تابلو بانک خازنی

خازنی که ویژگی های زیر را داشته باشد، یک گزینه ایده آل برای استفاده در تابلو بانک خازنی خواهد بود :

 • قابلیت تحمل حرارات زیاد
 • عایق بودن در دماهای خیلی پایین و خیلی بالا
 • امکان تحمل جریان اولیه زیاد در زمان اتصال به شبکه
 • توان کار در ولتاژ شبکه سراسری
 • قابلیت تحمل زیاد در خصوص تبادلات جریان و توان

نکات مهم نگهداری تابلو بانک خازنی

بانک های خازن از دسته تجهیزات استاتیک بوده و فاقد بخش چرخان هستند؛ بنابراین نیاز به نگهداری زیادی ندارند. البته این خازن ها در مواقع خطا یا مشکل بسیار خطرناک بوده و باید موارد مهمی را در بازرسی و نگهداری آن ها مورد توجه قرار داد. نکات نگهداری عبارتند از :

 • پاک‌سازی و اتصال به زمین کردن بانک خازن ها : بعد از جدا کردن بانک خازن از منبع توان حداقل 5 دقیقه صبر نمایید تا خازن توسط مقاومت های دشارژ خازن تخلیه شود. برای اطمینان از نبود انرژی ذخیره شده در خازن باید بعد از زمین کردن خازن و قبل از دست زدن به خازن ها همه واحدهای خازنی، اتصال کوتاه و زمین شوند.
 • حمل صحیح خازن های باد کرده : این نوع خازن ها به دلیل تولید گاز و گرمای زیاد دارای فشار داخلی بالایی هستند که احتمال جرقه های احتمالی وجود دارد؛ بنابراین این خازن ها باید با دقت جا به جا شوند.
 • نشتی خازن : زمان نشتی خازن باید از تماس مایع نشت شونده به پوست و چشم ها جلوگیری کنید؛ همچنین دفع این مایع عایق باید بر اساس قوانین محیط زیست صورت گیرد.
 • بازرسی، اندازه گیری و نگهداری دوره ای : تناوب بازرسی پست های فرعی و بانک های خازن توزیع و همچنین اندازه گیری های الکتریکی باید طبق شرایط منطقه ای مانند عوامل محیطی و نوع کنترلی که برای روشن و خاموش کردن خازن ها استفاده شده مشخص گردد.

علت ترکیدن خازن در بانک خازنی

علت‌های مختلفی مانند اضافه جریان لحظه‌ای و دائم، تنش‌های شدید ولتاژی و پایان عمر فیزیکی خازن باعث افزایش حجم محفظه‌ی آن می‌شود. این افزایش حجم باعث انفجار بدنه‌ی فلزی شده و می‌تواند به بخش‌های دیگر آسیب وارد کند. جهت جلوگیری از این اتفاق برخی از خازن‌ها دارای سیستم حفاظت داخلی بنام Overpressure Disconnector هستند.

نقشه تابلو بانک خازنی

در زیر یکی از نقشه های شماتیک بلوک دیاگرام تابلو بانک خازنی را مشاهده می کنیم.

نقشه-تابلو-بانک-خازنی

نرخ محاسبه اجرت ساخت تابلو بانک خازنی

هزینه ای که مصرف برق برای شرکت های تولیدی و صنعتی دربردارد، خیلی زیاد بوده و اکثر این شرکت ها از پس این هزینه ها بر نمی آیند. در اینجا با یک طراحی ساده می توانید ساخت یک تابلو برق بانک خازنی را به سازنده سفارش دهید.

حساس ترین کار طراحی تابلو برق بانک خازنی است که باید به مهندسین ماهر سپرده شود. این مهندسین طراحی تابلو برق را براساس توان راکتیو شبکه انجام می دهند. به سبب حساس بودن ساخت تابلو بانک خازنی، نرخ محاسبه اجرت انجام این کار نیز متفاوت بوده و باید با نصاب تابلو مشورت شود.

خرید تابلو بانک خازنی

اگر برای شرکت یا مجتمع ساختمانی خود قصد خرید تابلو برق بانک خازنی را دارید، بهتر است قبل از هر اقدامی، از خدمات مشاوره کارشناسان شرکت سازنده تابلو برق آسیا تابلو بهره مند شوید. تا شما را در خرید آگاهانه تر تابلو راهنمایی نمایند. برای تماس با ما کافیست با شماره های 02133119649 و 02133119747 و همچنین 02133118954 تماس بگیرید.

قیمت تابلو بانک خازنی

شرکت آسیا تابلو فروشنده انواع تابلوهای برق صنعتی از جمله تابلو بانک خازنی با بهترین قیمت و ضمانت کیفیت می باشد. برای استعلام آخرین قیمت تابلوهای برق صنعتی با کارشناسان ما در ارتباط باشید و مشاوره رایگان دریافت کنید.

سوالات متداول

از تابلو بانک خازنی برای کنترل توان راکتیو استفاده می شود.

کاربردهای بانک خازنی در صنعت فراوان می باشد، به این دلیل که بیشتر انرژی موجود در صنعت از نوع موتوری است و سبب ایجاد مواردی همچون افزایش جریان و افزایش مقطع کابل و سیم ها می شود و از این رو برای کم کردن این مشکلات بهترین گزینه، تابلو بانک خازنی در مدار می باشد.

اجزای مهمی که در یک تابلو بانک خازنی استفاده می شوند عبارتند از: خازن ، فیوز ، ترانس ،رگولاتور خازنی ،کنتاکتور خازنی ،کلید اصلی

رگولاتور خازنی در مدار نقش اندازه گیری خودکار خازن را دارد و مطابق با توان شبکه و ضریب توان مورد نیاز، به صورت اتوماتیک خازن را وارد سیستم می کند.

6 دیدگاه دربارهٔ «تابلو بانک خازنی»

  1. سلام. بله دوست عزیز
   برای هرگونه مشاوره جهت خرید تابلو میتونید با شماره 02133119649 – 02133119747 در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چطور میتونم کمکتون کنم؟