عایق سیم پیچی موتور چیست؟

عایق سیم پیچی موتور چیست؟

اگر در حوزه ماشین‌های الکتریکی به یادگیری عایق سیم پیچی موتور علاقه زیادی دارید پیشنهاد می‌کنم در مورد عایق‌های سیم پیچی موتور یک سری اطلاعاتی کسب کنید. پیشنهاد می‌کنم قبل از تعمیر عایق سیم پیچی موتور با انواع آن و عایق سیم پیچی موتور آشنا شوید. در این مقاله ما سعی کردیم شما را با عایق بندی سیم پیچی موتور و انواع آن آشنا کنیم. پس همراه ما باشید.

عایق سیم پیچی موتور

عایق سیم پیچی موتور یک ماده غیر رسانا است که برای جداسازی سیم پیچی های موتور از یکدیگر و همچنین از بدنه موتور استفاده می شود. عایق سیم پیچی موتور باید بتواند در برابر دمای بالا، رطوبت و تنش مکانیکی مقاومت کند. عایق‌های سیم پیچی موتور در هر نوعی با توجه به وظایف مهمی و پایه که در کارکرد ماشین‌های الکتریکی دارد می‌توانند انواع مختلفی داشته باشد. اما این را هم باید بگویم که عایق کاری سیم پیچی موتور جزء وظایف مهم این کار است.

معرفی انواع عایق سیم پیچی موتور

دسته بندی های مرتبط: تابلو برق صنعتی | تابلو خازنی | تابلو بانک خازنی

انواع عایق سیم پیچی موتور

برای اینکه بتوانیم سیم پیچی با کیفیتی داشته باشیم باید به مواردی که می‌تواند تاثیر زیادی مانند قابلیت تحمل ولتاژ و حرارت بالا، تعداد دورها و قطر سیم و همچنین به عایق بندی سیم پیچی توجه داشته باشید. عایق بندی باید به گونه‌ای باشد که در سیم پیچی هیچگونه جرقه‌ای رخ ندهد و یا در اثر ارزش و حرارت بالا سیم پیچی از جای خود جدا نشود. در ادامه ما می‌خواهیم به معرفی انواع مختلف عایق سیم پیچی الکترو موتور  بپردازیم:

 • عایق‌های رشته‌ای هادی
 • عایق حلقه‌ای
 • عایق‌های دیواره به زمین
 • عایق ترانسپوزه
 • حفاظت در برابر تخلیه جزئی
 • نگهدارنده مکانیکی شیارها
 • نگهدارنده مکانیکی سرسیم پیچ‌ها
بخوانید  باس بار تابلو برق چیست؟

عایق‌های رشته‌ای هادی

یکی از متداول‌ترین عایق‌های نمونه عایق رشته‌ای هادی است که استفاده از آن در الکتروموتور می‌توانند سبب کاهش تلفات فوکو، حذف اثر پوستی و کاهش سطح مقطع و افزایش انعطاف پذیری الکترو موتورها و وسعت کاربرد آن‌ها می‌شود.

معرفی انواع عایق سیم پیچی موتور

عایق حلقه‌ای

عایق حلقه‌ای یکی دیگر از مدل‌های به کار رفته در سیم پیچی موتور است که وظایف مختلفی دارد یکی از وظایف آن که همانگونه از نامش پیداست جلوگیری از اتصالات کوتاه حلقه‌ای و عایق کردن آن‌هاست. عایق حرارتی یکی از پرکاربردترین عایق‌ها است.

عایق دیواره به زمین

یکی دیگر از عایق‌هایی که لازم است به شما معرفی کنیم عایق دیواره به زمین است که اصلی ترین وظایف آن جدا کردن دیواره‌های هسته استاتور از هادی به جنس مس می‌باشد.

عایق ترانسپوزه

عایق ترانسپوزه جزئی از مواردی است که استاتور برخی از الکترو موتورها برای جابه جایی از آن استفاده می‌کنند.

حفاظت در برابر تخلیه جزئی

مدل‌های مختلفی از عایق سیم پیچی موتور وجود دارد که ما می‌خواهیم به معرفی آن بپردازیم یکی از این مدل‌ها که شما می‌توانید در هر شرایطی مانند کلاف‌ها و میله‌های عایق شده از آن استفاده کنید. اما نکته‌ای که در اینجا وجود دارد و باید در مورد آن به شما بگویم این است که این نوع عایق نمی‌تواند فاصله را حفظ کند.

نگهدارنده مکانیکی سرسیم پیچ‌ها

همانگونه که می‌دانید فاصله بین هسته و اتصالات سر سیم پیچ طولانی تر می‌شود و دلیل آن این است که بین کلاف‌ها از وظایف سر سیم پیچ‌ها به شمار می‌رود و این اتصالات باید عایق شوند.

بخوانید  معرفی سنسور خازنی و کاربرد آن در صنعت

معرفی انواع عایق سیم پیچی موتور

محصولات مرتبط : خرید تابلو برق ریتال | قیمت تابلو برق PLC

مزایا عایق سیم پیچی موتور

عایق سیم پیچی موتور باید برای کاربرد خاص موتور طراحی شود. به عنوان مثال، موتورهایی که در محیط های مرطوب کار می کنند به عایقی نیاز دارند که در برابر رطوبت مقاوم باشد. موتورهایی که در دماهای بالا کار می کنند به عایقی نیاز دارند که در برابر گرما مقاوم باشد.

اما عایق سیم پیچی موتور یک سری مزایایی به خصوصی دارد که در اینجا به این مزایا خواهیم پرداخت:

 • جلوگیری از اتصال کوتاه بین سیم پیچ‌ها
 • افزایش عمر موتور
 • بهبود عملکرد موتور
 • کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری موتور

کلام آخر

چنانچه قصد خرید انواع عایق سیم پیچی موتور را دارید می‌توانید با کارشناسان آسیا تابلو در تماس باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید