مقره تابلو برق

مقره چیست و چه کاربردی در تابلو برق دارد؟

مقره را می‌توان به عنوان یکی از اجزای اصلی تابلو برق صنعتی شناخت. تابلوهای برق صنعتی پیچیدگی بالایی دارند. باید برای جلوگیری از مشکلات درون تابلو از قطعات محافظ استفاده کرد.مقره در تابلوهای برق کاربردهای متنوعی دارد. از آنجایی که این جزء جداناشدنی تابلو برق صنعتی وظایف گوناگونی دارد، اهمیت زیادی در تابلو برق پیدا کرده است. برای اطلاعات بیشتر درباره مقره و کاربرد آن در تابلو برق این مطلب را تا انتها مطالعه نمایید.

مقره چیست؟

مقره به عنوان یکی از اجزای اصلی تابلو برق صنعتی به عنوان یک عایق به کار می‌رود. این قطعه باعث می‌شود جریانات برق به درستی انتقال پیدا کرده و در صورت لزوم جریان قطع شود. مقره سبب جدا شدن هادی‌هایی می‌شود که در تابلو برق دارای ولتاژ هستند. مقره این اجزا را از دیگر اجزا جدا کرده و مقاومت الکتریکی بالایی دارد. مقاومت الکتریکی بالا باعث می‌شود که برق‌های با فشار قوی بسیار زیاد نیز به راحتی از مقره بهره‌مند شوند. در هیچ یک از قسمت‌های مقره جریان برق وجود ندارد. برای استفاده این قطعه در تابلو برق باید به ولتاژ تابلو و مکان استفاده آن دقت داشت. مقره انواع مختلفی دارد.

مقره چیست

انواع مقره بر حسب جنس

مقره تابلو برق از جنس‌های مختلفی ساخته می‌شود. استفاده از مواد اولیه باکیفیت باعث تولید بهتری خواهد شد. مقره‌ها به دسته‌های مختلف مقره چینی و مقره شیشه‌ای تقسیم می‌شوند. مقره چینی از مواد مختلف مانند خاک چینی و سیلیکات آلومینیوم تولید می‌شوند. خاک چینی برای افزایش مقاومت حرارتی در این نوع مقره به کار می‌رود. سیلیکات آلومینیوم نیز برای افزایش مقاومت الکتریکی استفاده می‌شود. برای تولید مقره چینی از خاک کوارتز برای افزایش مقاومت مکانیکی استفادمی‌کنند. این مواد که با یکدیگر ترکیب می‌شوند و در یک کوره و در دمای بالای قرار گرفته و پس از خروج از کوره به آرامی سرد می‌شوند. این باعث می‌شود که این مقره از مقاومت الکتریکی بسیار بالایی برخوردار شوند.

بخوانید  كارگروه تخصصي ايمني صنعت برق تشكيل شد

نوع دیگر که مقره شیشه‌ای نام دارد تفاوت زیادی با مقره چینی دارد. مقره شیشه‌ای با استفاده از ترکیب شیشه و عناصر گوناگون در دماهای بالا ساخته می‌شود. هر یک از عناصر دارای خاصیت‌های متفاوتی هستند. تولید مقره شیشه‌ای باید با دقت بالایی انجام شود؛ زیرا این مقره معیوب تولید نشود. باید از بهترین اجزا برای تولید آن استفاده شود. طراحی مقره شیشه‌ای اهمیت زیادی دارد. این نوع مقره برخلاف مقره چینی به صورت ناگهانی سرد می‌شود.

سرد شدن ناگهانی مقره موجب افزایش مقاومت الکتریکی و مکانیکی می‌شود. اگر مقره‌های شیشه‌ای به درستی تولید نشوند به راحتی دچار ترک خوردگی و شکستگی خواهند شد. برای تشخیص مقره شیشه‌ای که کیفیت بالایی داشته باشد باید به ظاهر آن توجه داشته باشید. به راحتی از روی ظاهر آن می‌توانید از سالم بودن مقره مطمئن شوید. مقره‌های معیوب در خود دارای ترک‌های ریز و درشتی هستند.

انواع مقره بر حسب جنس

خصوصیات مقره‌ها

مقره‌ها خصوصیات گوناگونی دارند. خصوصیات متنوع آن‌ها باعث شده این قطعات در تابلو بتوانند به بهترین نحو ایفای نقش کنند. از خصوصیات و ویژگی‌های مقره‌های‌شیشه‌ای و چینی می‌توان به مقاومت الکتریکی زیاد اشاره کرد. این مقره‌ها در برابر تغییرات جوی و رطوبت مقاومت بالایی داشته و از مقاومت مکانیکی بالایی نیز برخوردار هستند. از خصوصیات دیگر آنها می‌توان به دارا بودن تلفات عایقی به مقدار ناچیز اشاره کرد. عدم وجود ناخالصی در این مقره‌ها نیز از دیگر خصوصیات آنها است.

مقره‌ها هیچ‌حفره‌ای نیز در داخل خود ندارند. این قطعات ضریب اطمینان بالایی داشته و در برابر آلودگی مقاوم هستند. این باعث می‌شود در مناطق صنعتی به راحتی از آن‌ها استفاده کرده و طول عمر زیادی داشته باشند. اگر دمای تابلو برق به شدت افزایش پیدا کند مقره‌ها هیچگونه تغییر شکلی پیدا نخواهد کرد. این قطعات در برابر افزایش دما مقاومت بالایی داشته و به شکل اولیه خود باقی می‌مانند.

بخوانید  اتو ترانسفورماتور در تابلو برق چیست؟

خصوصیات مقره ها

کاربردهای مقره‌

مقره کاربردهایی متنوعی در تابلو برق فشار قوی دارند. این قطعات باید با دقت بالایی انتخاب شوند و کیفیت بالایی داشته باشند. اگر مقره به درستی تولید شود می‌تواند صحت عملکرد بهتری داشته باشد. یکی از کاربردهای مهم مقره در تابلو برق عایق بودن این قطعه بین اجزای مختلف است. این باعث می‌شود که از اتصالات در تابلو جلوگیری کرده و تابلو برق دچار مشکل نشود. از کاربردهای مقره می‌توان به نگهداری هادی‌های جریان الکتریکی اشاره کرد. این قطعه به عنوان یک عایق میان هادی‌ها با یکدیگر و زمین از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار است. مقره باعث می‌شود که تحمل ولتاژ فازها بین فازهای شبکه و دکل‌های متصل به زمین ایجاد شود. در تابلو برق باید خطوط کابل‌های جریان الکتریکی با فشار های بسیار قوی روی مقره‌ها قرار گیرند. مقره ها تحمل وزن کابل‌ها را بر عهده داشته و استحکام بالایی دارند. وزن کابل‌ها در مقره بسیار زیاد است و مقره با داشتن استحکام بسیار بالا می‌تواند این وزن را تحمل کند. برای انتخاب مقره باید به تمامی نکات توجه کرد.

سخن پایانی

همانطور که در این مطلب توضیح دادیم تابلوهای برق فشار قوی از اجزای مختلفی تولید می‌شوند. یکی از اجزای اصلی و مهم تابلوهای برق مقره نام دارد. مقره که از ترکیب مواد گوناگون تولید می‌شود با کاربردهای متنوع خود اهمیت زیادی پیدا کرده است. این قطعه با خصوصیات مختلف خود در مکان‌های گوناگون استفاده می‌شود. برای خرید این قطعه باید دقت زیادی داشته باشید و از یک فروشگاه معتبر خرید خود را انجام دهید. قیمت این قطعه نیز باتوجه به نوع خود متفاوت است. برای اطلاعات بیشتر درباره انواع مقره، می توانید از طریق شماره‌ 02133118954 با کارشناسان آسیا تابلو تماس بگیرید. لطفاً نظرات و پیشنهادات خود را درباره این مطلب با ما به اشتراک بگذارید.

بخوانید  آشنایی با لوازم اندازه گیری در تابلو برق

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید